ENERGETICKÉ ŠTÍTKY NA PNEUMATIKÁCH


Co vám napoví energetický štítek na pneumatice?

Kupujete nové pneumatiky a přemýšlíte, jak vybrat ty nejlepší? Srovnáváte značky, ceny a dokonce i energetické štítky? K čemu vlastně energetický štítek slouží a co vám napoví o vlastnostech pneumatiky?

Povinnost označit pneumatiky energetickým štítkem mají výrobci od listopadu 2012. Výjimkou jsou protektory, rezervní, závodní aj. speciální pneumatiky, na které se tento zákon nevztahuje.

Valivý odpor

Valivý odpor úzce souvisí se spotřebou paliva. Valivý odpor je vyjádřen v kategoriích A až G. Rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi je zhruba 0,1-0,15 l/100 km, což se na celkové spotřebě příliš neprojeví. Spotřebu paliva ovlivňuje především typ vozidla a styl jízdy.

Přilnavost za mokra

Tento parametr se zaměřuje na délku brzdné dráhy v závislosti na přilnavosti pneu na mokré vozovce. U osobního auta může být rozdíl mezi každou kategorií v 80 kilometrové rychlosti zhruba 3-6 metrů. Mezi kategorií A-F tak může být za určitých podmínek rozdíl brzdné dráhy až 18 m.

Vnější hlučnost

Hluk vydávaný pneumatikou se vyjadřuje v decibelech. Čím více polí je zatmaveno, tím je pneumatika hlučnější. Rozdíl mezi nejlepší a nejhorší kategorií však lidským uchem téměř nezaznamenáte. Celkovou hlučnost pneumatiky ovlivňuje spíše typ vozidla a styl jízdy. 

Vyloučeno ze štítkování

Energetickými štítky podle nařízení Evropské unie 1222/2009 nemusí být označeny terénní profesionální pneumatiky, protektorované pneumatiky, náhradní pneumatiky, dojezdové pneu a výjimka platí také pro pneumatiky s rychlostním indexem nižším než 80 km/hod.