Parametry pneumatik aneb jak vybrat správné obutí?

17.06.2020

Koupě nových pneumatik není na první pohled nic složitého. Stačí pár kliknutí na e-shopu nebo jedna návštěva pneuservisu a je hotovo. Zádrhel může nastat v případě, kdy na vás vyskočí celá řada parametrů. Průměr, šířka, profil... to vše potřebujete znát. Asi by vás překvapilo, kolik řidičů už při nákupu nových plášťů šláplo vedle. Koupit pneu, které na váš vůz nesedí, je mrzuté. Mnohem častěji ale dochází k omylům, které odhalí až STK.

Není pneu jako pneu

Zákon říká, že na svém voze musíte používat pneu předepsaných rozměrů. Pokud na své auto namontujete jiný než povolený rozměr pneu, neprojdete přes STK. Jak zbytečným omylům předejít? Připravte si velký technický průkaz. Na jeho zadní straně je sekce "Nápravy". V ní najdete všechny potřebné informace.

Vyberte správné obutí

Pneu se nejčastěji označují v tomto tvaru: 205/55 R16 91H. Co to znamená?

205 = šířka pneumatiky v mm

55 = profil pneumatiky v % šířky

R = radiální pneumatika

16 = vnitřní průměr pneumatiky (disku) v palcích

91 = index nosnosti

H = index rychlosti*

*U indexu rychlosti platí, že vybrané pneu mohou mít vyšší index rychlosti, než je nejvyšší povolená rychlost vozu.

Dá se něco podniknout v případě, že jste pneumatiky nesprávných rozměrů už koupili? Pokud si nechcete před STK pořizovat nové pneu, navštivte dopravní inspektorát. Nový rozměr pneumatik vám zapíší do technického průkazu. Stejně tak můžete postupovat i v případě, kdy se vám líbí větší rozměry pneu a nechcete se omezovat. Nezapomeňte však na jednu maličkost. Vybraná kola musí být schválená pro použití na vašem voze. Potřebovat budete také jejich typový list.

A co energetické štítky?

Energetické štítky jsou dalším parametrem, který vás při výběru pneumatik může ovlivnit. Zákon neříká, jakou energetickou třídu máte zvolit. Vaše rozhodnutí ale ovlivní váš jízdní komfort i bezpečnost na silnicích. Energetické štítky řeší především 3 hodnoty - přilnavost na mokrém povrchu, hlučnost a valivý odpor.

Hlučnost

Celkovou hlučnost vyjádřenou v decibelech poznáte podle počtu polí zatmavených na energetickém štítku. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hlučností je však minimální.

Přilnavost na mokrém povrchu

Hodnota udává délku brzdné dráhy na mokré vozovce. Volit můžete mezi pneumatikami kategorie A-F. Za určitých podmínek může být rozdíl brzdné dráhy mezi nejhorší a nejlepší kategorií až 18 metrů (při průměrné rychlosti 80 km/h).

Valivý odpor

Hodnota valivého odporu ovlivní spotřeba paliva. Čím je nižší, tím méně paliva při jízdě spotřebujete. Na trhu jsou dostupné pneu kategorií A-G. Rozdíl mezi spotřebou u nejhorší a nejlepší kategorie je však minimální (zhruba 0,1-0,15 l/100 km).

Přejeme vám při výběru pneu šťastnou ruku. Pokud přeci jen budete tápat, navštivte naše pobočky ve Frýdku-Místku, Havířově nebo Ostravě. Anebo nám zavolejte a ptejte se na vše, co vás zajímá.