Osobní, SUV, 4x4, dojezdové a dodávkové pneumatiky

19.05.2022

Jste hrdým majitelem SUV, čtyřkolky nebo jezdíte s malou dodávkou? Potom jste si už možná položili jednu zásadní otázku - potřebuje váš vůz speciální obutí? Při výběru hraje roli nejen cena pneumatik, kvalita a bezpečnost, ale také to, kde budete jezdit. Přečtěte si, na co se při nákupu zaměřit, aby nové pneu splnily vaše očekávání.

Offroad, 4x4 a SUV pneumatiky

Pokud se svým SUV jezdíte výhradně po silnicích a dálnicích, vystačíte si s běžnými plášti. Pohlídat si musíte akorát hmotnostní a rychlostní indexy. Pokud ale jezdíte v terénu nebo patříte mezi nadšence offroad, nákupu speciálních pneu se nevyhnete. Pneu pro SUV mají zvýšenou odolnost, vylepšené terénní vlastnosti a bývají optimalizované pro pohon všech kol.

Pokud potřebujete vyjet do terénu, měli byste znát také All Terain pneumatiky určené především pro offroad. Nejčastěji bývají navržené jako All Season, tedy univerzální celoroční pneumatiky. Na první pohled vás zaujme specifický dezén. Díky němu si pneu poradí s jízdou na kamenech, blátě či písku. Horší vlastnosti však mají při jízdě na silnici pokryté sněhem či ledem.

Dodávkové pneu

Pneu pro dodávky musí vydržet zatížení nákladem, dlouhé cesty, jízdu po silnicích, dálnicích i ve stíženém terénu. Proto si u užitkových vozů nevystačíte s pneumatikami pro osobní auta. Pokud ve velkém technickém průkazu najdete za označením rozměrů pneu velké písmeno C (tzn. Commercial), potřebujete na každý pád pneumatiky pro užitková vozidla (Cargo pneu).

Při výběru nových plášťů vás kromě značení rozměrů budou zajímat především hmotnostní a rychlostní indexy. Ty vás informují o maximálním možném zatížení na jedno kolo a o maximální rychlosti, kterou s obutými pneumatikami můžete jet. Narozdíl od osobních pneu mají pneu pro užitková vozidla dvě hodnoty hmotnostního indexu. První hodnota platí pro pneu namontovanou samostatně (dvě kola na nápravě) a vozidla s celkovou nosností do 3,5 t; druhá platí pro dvojmontáž (čtyři kola na nápravě) a vozidla nad 3,5 t. Index hmotnosti (nebo též zátěžový či nosnostní index) má číselnou hodnotu od 50 do 130. Tato hodnota označuje maximální zatížení, které pneumatika unese. Za indexem hmotnosti najdete index rychlosti označený písmeny G-Z. Ten udává, na jakou nejvyšší možnou rychlost je pneumatika konstruovaná.

Dojezdové Run-flat pneumatiky

Murphyho zákony jsou neúprosné. Defekt vás obvykle zaskočí v tu nejméně vhodnou dobu. Třeba když spěcháte do práce nebo na důležitou schůzku. Pokud máte obuté dojezdové neboli Run-flat pneumatiky, píchlá duše vás nerozhodí. Jsou navržené tak, abyste i s poškozenou pneu dojeli dalších 80 kilometrů při maximální rychlosti 80 km/h. To většinou stačí k tomu, abyste zamířili k nejbližšímu servisu a nemuseli měnit pneu u krajnice. Má to ale jeden háček. Dojezdové pneu fungují pouze v kombinaci s aktivním systémem hlídání tlaku v pneumatikách. Pokud o jejich pořízení uvažujete, ověřte si, že je systém součástí výbavy vašeho vozu. Jinak byste defekt ani nezaznamenali.

Run-flat pneumatiky oceníte také při jízdě v terénu. Mají odlišnou konstrukci se zesílenou bočnicí. Například výrobce Nokian používá odolná amidová vlákna, díky kterým pneumatika zvládne jízdu v extrémních podmínkách. Tuto technologii používá u vybraných zimních, letních a celoročních SUV modelů.

Dojezdové pneumatiky poznáte podle odlišného značení. Každý výrobce používá specifické zkratky, například:

  • Michelin - ZP

  • Pirelli - RFT

  • Bridgestone - RFT

  • Continental - SSR, CSR

  • Goodyear - ROF

  • Dunlop - DSST